Egypt

Egypt, země pyramid, faraónů, písečných pláží, zlatavého slunce a pestrobarevného vodního světa.

Egypt

Doporučujeme: Nadace Tomáš Krsek Foundation | podpora nadaných českých studentů.

Základní údaje o Egyptě

Egypt a turismus

Turismus je jedním z nejdůležitějších sektorů egyptské ekonomiky. V roce 2008 navštívilo Egypt 12,8 milionů turistů, kteří přispěli do státní kasy jedenácti miliardami dolarů.

  Zobrazit více >

Egypt a turismus

Turismus je jedním z nejdůležitějších sektorů egyptské ekonomiky. V roce 2008 navštívilo Egypt 12,8 milionů turistů, kteří přispěli do státní kasy jedenácti miliardami dolarů. Tento sektor zaměstnává přibližně 12% egyptských pracujících.

Egypt - Hlavní atrakce

Hlavními turistickými atrakcemi jsou tisíce let staré památky, kvůli nimž je Egypt světově proslulou destinací. Hlavními z nich jsou pyramidy a Velká sfinga v Gíze, chrám Abú Simbel ležící jižně od Asuánu, Karnacký chrámový komplex a Údolí králů nedaleko Luxoru. Hlavní město Káhira se může pochlubit Egyptským muzeem či mešitou Muhammada Alího.Gíza: 20 km jihozápadně od Káhiry se nachází místo s nejimpozantnějšími a nejstaršími monumenty starověkého světa. Nachází se zde komplex starověkého královského pohřebiště a posvátných staveb jako jsou Velká sfinga či Velká pyramida. Nachází se zde však mnoho dalších pyramid a chrámů.Sakkára: přibližně 30 km jižně od káhiry se nachází rozsáhlé starověké pohřebiště, které sloužilo jako místo posledního odpočinku pro obyvatele Mennoferu, hlavního města Staré říše. Nachází se zde množství pyramid, včetně Džoserovy stupňovité pyramidy, a velké množství mastab.Luxor: přibližně 500 km jižně od Káhiry se nachází místo, kde se dříve nacházelo staroegyptské hlavní město Théby. Toto místo je občas nazýváno jako “největší muzeum světa pod širým nebem”. Nachází se zde pozůstatky chrámů v Luxoru a Karnaku. Na západním břehu řeky Nil stojí další chrámy, monumenty a thébské pohřebiště, které zahrnuje i Údolí králů či Údolí královen.Abú Simbel: přibližně 850 km na jih od Káhiry, v blízkosti súdánských hranic, se nachází archeologická lokalita s dvěma skalními chrámy, které byly vytesány úbočí skal během vlády faraona Ramesse II. (13. století před naším letopočtem). Tento komplex byl kompletně přesunut v roce 1960, aby se zabránilo jeho zatopení při vzniku Násirova jezera.Alexandrie: je hlavním letoviskem, především kvůli plážím, starověké historii a knihovně Bibliotheca Alexandrina.Sinajský poloostrov: Sinaj se stal oblíbenou turistickou destinací díky svému přirozenému prostředí, bohatým korálovým útesům a biblické historii. Nejpopulárnějšími místy poloostrova jsou hora Sinaj (Jabal Musa) a klášter svaté Kateřiny, který je považován za nejstarší fungující křesťanský klášter na světě. Dalším lákadlem jsou přímořská letoviska Šarm aš-Šajch, Dahab, Nuweiba a Taba.

Partneři
Parfémy
Jednou z prvních věcí, které si na člověku všimneme, je vůně. Vyberte si kvalitní parfém, který Vám každý pochválí a který bude příjemný Vám i Vašemu okolí. E-shop spina.cz nabízí kvalitní, originální a jedinečné parfémy.
Plastová okna
Plastová okna od společnosti  Windoors se vyznačují vysokou kvalitou a moderní technologií. Plastová okna dodávají v s nejideálnějšími parametry (vylepšená stavební hloubka rámu, kvalitní sklo Ug -1,1 s teplým rámečkem atd.) a za rozumnou cenu.

Egypt a plavby po Nilu

Plavby po Nilu se mohou od sebe lišit, ale většinou se jedná o tří, čtyř nebo sedmidenní plavby. Kratší plavby se většinou konejí mezi Asuánem a Luxorem, delší trasy vedou dál na sever až do Dendery. Výlety se většinou konají na výletní lodi, které se často říká plovoucí hotel. Lepší lodě skutečně mívají vybavení jako hotely na pevnině, včetně bazénů, vířivek, nočních klubů, restaurací, obchodů a knihoven. Mnoho lodí má rovněž taneční parkety pro diskotéky či různé místní zábavní programy, které zahrnují núbijské noci nebo představení břišních tanečnic.Větší dobrodružství než nabízejí plovoucí hotely přináší feluky, tradiční nilské plachetnice. Většina feluk nabízí spíše kratší výlety v řádu několika hodin. Jsou však možné i výlety nekolikadenní, například mezi Asuánem a Luxorem. Ubytování je na této plachetnici obyčejné, avšak i noc strávená na palubě pod širým nebem má své kouzlo. Kvůli říční hladině se většina výletů koná v období mezi říjnem a polovinou dubna. Provoz je však s jistými omezeními možný po celý rok.

Základní údaje o Egyptě

Oficiální název: Egyptská arabská republika (od roku 1953)

Středomořský přímořský stát, rozkládá se mezi Středozemním a Rudým mořem. Sousedí na východě s Izraelem, na jihu se Súdánem, na západě s Libyí a ze severu je omýván mořem. Hlavním zdrojem příjmů země činí v současné době Suezský průplav a cestovní ruch. 90 % celkové plochy tvoří pouště (Arabská, Libyjská, Núbijská).

Správní členění: 25 guvernorátů, 8 hospodářských oblastí Forma vlády: parlamentně prezidentská republika Prezident: Mohammed Hosni Mubarak (od r. 1981)

Hlavní město: Káhira (14 mil. obyvatel) Rozloha: 997.738 km2 Počet obyvatel: 66,05 mil. (po Nigérii je to nejlidnatější země Afriky) Hustota osídlení: 58 obyv./km2, 1000 obyv./km2 údolí Nilu Obyvatelé: Egyptští Arabové (98 %), Núbijci, aj.

Náboženství: islám (sunnitští muslimové - 90 %), křesťanství (koptští křesťané - 9-10 %) Jazyky: arabština (úřední jazyk), francouzština, angličtina, berberština, núbijština, bedžaština Měna: egyptská libra (EL) - anglicky Egyptian pound (EGP), 1 EL = 100 piastrů (Pt), 1 USD = 6,108 EL (průměrný kurz)

Volný den: pátek Státní svátky: 18. června (Výročí republiky 1953), 23. července (Výročí revoluce 1952), 6. října (Den ozbrojených sil) Státní hymna: Od roku 1971 "Biladi" (Můj domov), hudba a slova: Sayed Darwish

Doklady: Platnost cestovního pasu musí převyšovat nejméně o šest měsíců platnost žádaného víza. Existuje vízová povinnost. Je nutné vyplnit formulář, anglicky nebo francouzsky, přiložit 1 pasové foto a cestovní pas, který je platný minimálně dalších 6 měsíců. Víza se vydávají na 3 měsíce s platností maximálně 30 dní od překročení hranice v Egyptě. Jednovstupní vízum stojí cca 700,- Kč, vícevstupní pak 850,- Kč. Egyptské vízum je možno získat také přímo na káhirském letišti (cena 15 USD). Do Egypta je zakázán dovoz potravin, alkoholických nápojů, pornografie, zbraní a drog.

Velvyslanectví Egyptské arabské republiky Pelléova 14 Praha 6 - Bubeneč tel. 224311506 Úřední hodiny: Po-Pá, 9-12 hod.

Nejvyšší hora: sv. Katerína (Sinaj) - 2.642 m Jezero: Násirovo jezero (6.500 km2) Řeka: Nil (6.670 m), u Asuánu široký 200 m Největší města: Alexandrie, Gíza, Suez Letiště: Káhira-Heliopolis, Alexandrie, Asuán Hranice: Súdán, Libye, Izrael

Hospodářství: zemědělsko-průmyslový stát, 28 % obdělávané půdy Hlavní hospodářské zdroje: bavlna, cukr, rýže, ovoce, ropa, zemní plyn, turistický ruch Pamětihodnosti: pyramidy a sfingy, Údolí králů (Tutanchamonova hrobka), Luxor, chrám Abú Simbel ad.

Mapa Epypta

Autor článku: Martina M., Faraon.wz.cz

TOPlist